Sweetvia Nedir

Sıkça Sorulan Sorular

1. Sweetvia’nın içinde neler var?
Sweetvia’nın içeriği son derece basittir. İçinde sadece sıfır kalorili stevia bitkisi ekstrekti (Rebaudioside A 98) ve sıfır kalorili eritritol bulunmaktadır.

2. Stevia nedir?
Stevia Paraguay’da yetiştirilen chrysanthemum ailesine mensup bir bitkidir. Yüzyıllardır Paraguay ve Brezilya’da yiyecek ve içecekleri tatlandırmak için kullanılmaktadır. Günümüzde Güney Amerika ve Asya’da yetiştirilmektedir. Japonya’da oldukça popülerdir ve şeker ikame pazarında yaklaşık %40 pazar payına sahiptir. Stevia ekstrekti Asya, Kuzey ve Güney Amerika ve Avrupa’da yoğurt, dondurma, meşrubat gibi bir çok yiyecek ve içeceğin içeriğinde yer almaktadır.

3. Stevia diğer ülkelerde nasıl kullanılmaya başlandı?
Amerika’ya girişi 1921 yılında ABD Ticaret Şube Müdürü George Brady’nin ABD Tarım Bakanlğı’na steviayı yeni bir şeker bitkisi olarak tanıtmasıyla oldu. Avrupa’nın steviayla tanışması ise 1941 yılında savaş İngiltere’de şeker stoklarını azaltıp yerine konulabilecek başka bir bitki aranırken stevia üzerinde çalışılmasıyla oldu. Ancak, İngiltere yeteri kadar sıcak ve nemli olmadığı için stevia yetiştirememiştir. 1954 yılında Japonya kendi topraklarında stevia yetiştirmeye başladı. 1970 yılına kadar Japonya’da stevianın güvenilirliğini ispat etmek için çeşitli güvenlik testleri yapıldı ve güvenli olduğu sonucuna varıldı. 1960’larda yapay tatlandırıcılar yasaklandıktan sonra Japonya steviayı şekerin doğal alternatifi olarak kabul etti ve 1977 yılında stevia, yiyecek ve içeceklerde şekere ikame olarak kullanılmaya başlandı. 1980’lerde ise Çin ticari olarak stevia yetiştirmeye başladı ve Japonya’nın en büyük tedarikçisi konumuna geldi. 1995 yılında FDA stevia ekstrektinin kullanımına onay verdi ve ABD’de gıda takviyesi olarak satışına izin verdi. Food and Agriculture Organization (FAO) ve World Health Organization’ın (WHO) birlikte oluşturduğu uzman komite olan JECFA gıda takviyelerinin güvenirliliği konusunda rehberlik yapmak üzere toplanan dünyaca tanınan bir komitedir. 2008 yılında JECFA 69. toplantısında yüksek saflıktaki steviol glikositlerin yiyecek ve içeceklerde kullanımının güvenilir olduğunu açıkladı. Aynı yıl FDA steviol glikositlerinden Rebaudioside A’nın yiyecek ve içeceklerde kullanımı konusunda bir itirazı olmadığını ve GRAS (Generally Recognized as Safe) olduğunu ilan etti. 2011 yılında European Food Safety Authority (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) yüksek saflıktaki stevia ekstektinin yiyecek ve içeceklerde kullanımına izin verdi. Stevia şu anda bir çok Avrupa ülkesinde de kullanılmaya başlanmıştır.

4. Sweetvia diğer stevia içeren tatlandırıcılardan neden daha iyi?
Sweetvia %100 doğal hammaddelerden yapıldı ve piyasadaki tek ‘0’ kalorili stevia içeren tatlandırıcıdır. Diğer tatlandırıcıların aksine ağızda acı bir tat bırakmaz. Dahası, Sweetvia’da stevia bitkisinde bulunan 7 glikositten FDA’in onay verdiği tek glikosit olan ve tatlılığı en yüksek olan Rebaudioside A kullanılmaktadır.

5. Sweetvia gerçekten doğal mı?
Sweetvia %100 doğal hammaddelerden yapıldı. Rebaudioside A 98 stevia yaprağından elde ediliyor. Stevia yaprakları toplanıyor, kurutuluyor ve suda demleniyor (aynı çay demler gibi). Bu şekilde, tatlı olan glikositler yapraklardan ayrılıyor. Daha sonra stevianın en iyi tadı olan kısmı ve Sweetvia’da kullanılan Rebaudioside A (steviada bulunan 7 glikositten biri) ayrıştırılıyor. Bu ayrıştırma işlemi sırasında herhangi bir kimyasal kullanılmıyor. Ayrıca, Sweetvia’nın içinde hiçbir katkı maddesi, koruyucu madde, aspartam, sakarin, sakraloz gibi yapay tatlandırıcı bulunmamaktadır.

6. Eritritol nedir?
Eritritol bir polioldür. Polioller doğada meyve ve sebzelerde bulunmaktadır. Eritritol sofra şekerinin %60-70’i kadar tatlıdır. Ancak, kalorisizdir, kan şekerini etkilemez ve diş dostudur. Glisemik endeksi etkilemediğinden diyabetliler için iyi bir alternatiftir. Eritritol çoklukla sakızlarda, yiyecek ve içeceklerde kullanılır ve doğada armut, karpuz ve üzüm gibi meyvelerde bulunur. Eritritol FDA’den GRAS almış ve aralarında Japonya, Avrupa Birliği, Meksika ve Kanada’nın da bulunduğu bir çok yerde yiyecek ve içecekleri tatlandırmak, hacim vermek ve aynı zamanda yiyecek ve içeceklerin tadını iyileştirmek için kullanılmaktadır.

7. Eritritol doğal mıdır?
Evet, eritritol doğal hammaddelerden yapılır. Doğada armut, karpuz ve üzüm gibi meyvelerde bulunur. 1990’dan beri fermentasyon diye adlandırılan doğal bir işlemle elde edilmektedir. Bu işlem sütten yoğurt elde etmeye benzemektedir. Bu işlem sonrasında eritritol filtrelenir, kristalize hale getirilir ve kurutularak kullanıma hazır hale getirilir. Bu işlemlerin hiçbir aşamasında herhangi bir kimyasal kullanılmamaktadır.

8. Eritritol neden 0 kalori?
Kalori yediğimiz besinlerden ne kadar enerji aldığımızı ölçmek için kullanılan bir birimdir. Vücudumuz eritritolü enerji ya da yağa dönüştürmez. Eritritol vücüt tarafından sindirilmez, çoğunluğu kalın bağırsağa ulaşmadan kana karışarak idrarla atılır. Bu nedenle kalorisi yoktur.

9. Diyabetli hastalar Sweetvia kullanabilir mi?
Evet, kullanabilir. Sweetvia glisemik endeksi etkilemez.

10. Sweetvia neden diş dostudur?
Sweetvia’nın içeriğinde bulunan stevia ve eritritol diş dostudur ve çürüğe neden olmaz.

11. Gluten kullanamayan kişiler Sweetvia kullanabilir mi?
Evet, Sweetvia gluten içermez.

12. Sweetvia’yı hamile ve çocuklar kullanabilir mi?
Yayınlanan güvenlik çalışmaları stevianın genel sağlık, üreme, doğurganlık, büyüme ya da gelişime herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını göstermiştir. AB ve FDA Reb A’nın tatlandırıcı olarak yiyecek ve içeceklerde kullanımını güvenli olarak ilan etmiştir. Bu onaylar stevianın hamile ve çocuklar tarafından da güvenle tüketilebileceğini göstermektedir.

13. Sweetvia ile tatlı ve pasta yapılabilir mi?
Sweetvia’yı güvenle tatlı ve pastalarınızı yaparken kullanabilirsiniz. Çok yakında websitemizde kendi tariflerimizi ve sizlerden gelen tarifleri paylaşacağız.

logo
© 2012 Nutriva İlaç ve Gıda Ltd. Şti. Sweetvia Nutriva İlaç ve Gıda Ltd. Şti.’nin kayıtlı markasıdır. Bütün hakları saklıdır.
1375 SOK. NO:24 K:1 D:1 ALSANCAK - İZMİR Tel: 0232 421 86 79 Email:info@sweet-via.com